Το ισόπαλο 1-1 με τον Απόλλωνα Πόντου έφερε τη Δόξα Δράμας πιο μακριά από την κορυφή της βαθμολογίας, ωστόσο ήταν θετικό αποτέλεσμα, αφού η ήττα αποφεύχθηκε στο τέλος του παιχνιδιού! Οι τριακόσιοι, περίπου, φίλαθλοι της «Δόξας» αποχώρησαν από το γήπεδο της Καλαμαριάς με ανάμεικτα συναισθήματα. Ο Απόλλων Πόντου προηγήθηκε στο 56ο λεπτό με τέρμα του Χασομέρη, ο οποίος αξιοποίησε με κεφαλιά μία σέντρα στη μεγάλη περιοχή του Λιόνη. Οι γηπεδούχοι απέκτησαν αυτοπεποίθηση και λίγο αργότερα, στο 64ο λεπτό, έφτασε κοντά στο 2-0, αλλά ο Μένκα απέκρουσε με τα πόδια την προσπάθεια του Μένκα.

Ο Άγγελος Διγκόζης «απάντησε» με τρεις γρήγορες αλλαγές ποδοσφαιριστών, με σκοπό να αλλάξει την εξέλιξη του παιχνιδιού. Στο 85ο λεπτό, ο Κουσκουνάς εκμεταλλεύτηκε λάθος των αμυντικών του Απόλλωνα Πόντου, πάσαρε στον Μπαϊκαρά κι εκείνος ισοφάρισε 1-1. Η Δόξα Δράμας αγωνίστηκε με την ακόλουθη σύνθεση: Μένκα, Σπυρόπουλο, Γκότοβο, Όστοϊτς, Πεταυράκη, Ντατίδη (64ο λεπτό Νατσιόπουλο), Ριζογιάννη, Αρναρέλλη (59ο λεπτό Ματσούκα), Μαρκόπουλο (71ο λεπτό Λίτσκα), Μπαϊκαρά, Κουσκουνά.

Τα αποτελέσματα της 11ης αγωνιστικής ημέρας του πρωταθλήματος της Β΄ εθνικής κατηγορίας (Football League) ήταν τα εξής: Απόλλων Πόντου-Δόξα Δράμας 1-1, Παναιγιάλειος-Ο.Φ.Η. 0-2, Α.Ε. Καραϊσκάκης-Παναχαϊκή 0-1, Α.Ο. Χανίων/Κισσαμικός-Αναγέννηση Καρδίτσας 1-0, Αιγινιακός-Πανσερραϊκός 1-0, Τρίκαλα-Σπάρτη 2-1, Απόλλων Λάρισας-Άρης Θεσσαλονίκης 0-2, Καλλιθέα-Βέροια 1-1, Εργοτέλης-Αχαρναϊκός 3-0 (χωρίς αγώνα).

Η βαθμολογία

Άρης Θεσσαλονίκης 29, Παναχαϊκή 26, Ο.Φ.Η. 21, Τρίκαλα 21, Σπάρτη 17, Δόξα Δράμας 16, Α.Ε. Καραϊσκάκης 16, Απόλλων Πόντου 15, Α.Ο. Χανίων/Κισσαμικός 15, Αναγέννηση Καρδίτσας 14, Βέροια 14, Αιγινιακός 14, Απόλλων Λάρισας 12, Πανσερραϊκός 11, Παναιγιάλειος 10, Καλλιθέα 9, Εργοτέλης 6.

Η επόμενη αγωνιστική ημέρα περιλαμβάνει τα παιχνίδια: Δόξα Δράμας-Απόλλων Λάρισας (Κυριακή 21 Ιανουαρίου 2018, 3μ.μ.), Άρης Θεσσαλονίκης-Α.Ε. Καραϊσκάκης, Ο.Φ.Η.-Απόλλων Πόντου, Παναιγιάλειος-Α.Ο. Χανίων/Κισσαμικός, Αναγέννηση Καρδίτσας-Αιγινιακός, Πανσερραϊκός-Τρίκαλα, Σπάρτη-Καλλιθέα, Βέροια-Εργοτέλης, Αχαρναϊκός-Παναχαϊκή 0-3 (χωρίς αγώνα).