Μία αγωνιστική ημέρα πριν τη λήξη του πρωταθλήματος της Β΄ εθνικής κατηγορίας (Football League), η ομάδα της Δόξας Δράμας εξασφάλισε μαθηματικά τη συμμετοχή της στο επόμενο πρωτάθλημα στη νεοσύστατη κατηγορία Super League 2. Στο τελευταίο παιχνίδι, εκτός έδρας, νίκησε τον Α.Ο. Χανίων/Κισσαμικός με σκορ 0-1 και ανέβηκε στην 7η θέση της βαθμολογίας. Το βασικό χαρακτηριστικό του αγώνα ήταν η δύναμη και το νικητήριο τέρμα σημείωσε ο Δούμτσιος στο 35ο λεπτό. Η ομάδα της Δράμας αγωνίστηκε με τους: Μένκα, Ρεβυθόπουλο, Σιώπη, Πεταυράκη, Ρουγκάλα, Ανδρέου, Πατράλη (73ο λεπτό Λεμονής), Μακρή, Μάρτινς, Μπαϊκαρά (90ο λεπτό Κρητικός), Δούμτσιο (90ο λεπτό Πέρεθ).

Δ. Σπανός: «Θέλω να πιστεύω ότι, η νέα κατηγορία, Super League 2, θα είναι καλύτερη από τη Football League»

Ο προπονητής της «Δόξας», Δημήτρης Σπανός, έκανε την ακόλουθη δήλωση: «Ήταν και για τις δύο ομάδες, ένα παιχνίδι «ζωής, ή θανάτου», που θα «κλείδωναν» την παραμονή στην κατηγορία. Τελικά, το πετύχαμε αυτό και οι δύο ομάδες και μαθηματικά. Εμείς δώσαμε μεγαλύτερη έμφαση στο αμυντικό κομμάτι, για να κρατήσουμε το «μηδέν» και να «χτυπήσουμε» την αντίπαλη ομάδα στην αντεπίθεση. Καταφέραμε να σκοράρουμε και, τελικά, να πάρουμε τη νίκη. Δεν μπορούμε να πανηγυρίζουμε, γιατί η παραμονή στην κατηγορία είναι το αυτονόητο για τη Δόξα Δράμας. Θα τελειώσουμε το πρωτάθλημα με το παιχνίδι με τον Εργοτέλη, στο οποίο θέλουμε τη νίκη, για να κλείσει όμορφα η σεζόν. Είμαι ευχαριστημένος από την προσπάθεια των ποδοσφαιριστών και από την προσήλωσή τους στο αγωνιστικό πλάνο. Εύχομαι καλό Πάσχα και καλή Ανάσταση. Θέλω να πιστεύω ότι, η νέα κατηγορία, Super League 2, θα είναι καλύτερη από τη Football League».

Συνοπτικά τα αποτελέσματα της 29ης αγωνιστικής ημέρας του πρωταθλήματος είναι τα ακόλουθα: Απόλλων Λάρισας-Πλατανιάς 1-0, Σπάρτη-Απόλλων Πόντου 0-3 (χωρίς αγώνα), Α.Ο. Χανίων/Κισσαμικός-Δόξα Δράμας 0-1, Αιγινιακός-Κέρκυρα 0-1, Εργοτέλης-Καραϊσκάκης Άρτας 1-1, Ηρακλής Θεσσαλονίκης-Βόλος 2-0, Παναχαϊκή-Ηρόδοτος 2-0, Τρίκαλα-Αήττητος Σπάτων 3-0 (χωρίς αγώνα).

Η βαθμολογία διαμορφώθηκε ως εξής: Βόλος 57, Απόλλων Λάρισας 54, Πλατανιάς 52, Κέρκυρα 47, Απόλλων Πόντου 46, Εργοτέλης 45, Δόξα Δράμας 45, Παναχαϊκή 45, Κισσαμικός 43, Ηρακλής Θεσσαλονίκης 42, Καραϊσκάκης Άρτας 40, Τρίκαλα 32, Ηρόδοτος 31, Αήττητος Σπάτων 22, Αιγινιακός 16, Σπάρτη 14.

Τα παιχνίδια της τελευταίας αγωνιστικής ημέρας θα διεξαχθούν την Κυριακή 5 Μαΐου 2019 και είναι τα εξής: Κέρκυρα-Παναχαϊκή, Καραϊσκάκης Άρτας-Τρίκαλα, Αιγινιακός-Σπάρτη, Απόλλων Πόντου-Α.Ο. Χανίων/Κισσαμικός, Δόξα Δράμας-Εργοτέλης, Ηρόδοτος-Απόλλων Λάρισας, Πλατανιάς-Ηρακλής Θεσσαλονίκης, Αήττητος Σπάτων-Βόλος 0-3 (χωρίς αγώνα).