Ένα καλό πρώτο αγωνιστικό «τεστ» ήταν για τους αθλητές και τις αθλήτριες που συμμετείχαν στο διασυλλογικό πρωτάθλημα ανδρών/γυναικών, που πραγματοποιήθηκε το περασμένο Σάββατο 11 Μαΐου 2019 στο δημοτικό στάδιο Δράμας. Αρκετοί αθλητές και αθλήτριες έκαναν τον πρώτο επίσημο αγώνα στην περίοδο και διαμόρφωσαν μία εικόνα για την κατάσταση στην οποία βρίσκονται. Στη Δράμα αγωνίστηκαν αθλητές και αθλήτριες των συλλόγων της ανατολικής Μακεδονίας και της Θράκης, αλλά και από τους Νομούς Πέλλας και Κιλκίς. Από τους συλλόγους της Δράμας, ξεχώρισε η 1η θέση που κατέκτησε ο Στέφανος Τζιερτζίδης, αθλητής του Α.Ο. Δράμας, στο δρόμο 3.000 μέτρων με φυσικά εμπόδια. Επίσης, ο Χρυσοβαλάντης Ζιμπίδης του Σ.Κ.Α. Δράμας, πήρε το χάλκινο μετάλλιο στα 100 μέτρα. Στα 110 μετ’ εμποδίων, ο Παύλος Μπόιτσιος, αθλήτης του Σ.Κ.Α. Δράμας, κατέλαβε τη 2η θέση και πήρε το αργυρό μετάλλιο. Στο άλμα επί κοντώ, ο Αντώνης Ανδρέογλου του Σ.Κ.Α. Δράμας κατετάγη στην 3η θέση και πήρε το χάλκινο μετάλλιο, όπως και ο Λεωνίδας Σιδηρόπουλος, του ίδιου συλλόγου, στο άλμα σε ύψος.

Στην κατηγορία των γυναικών, η Μελίνα Ουντούτολα, αθλήτρια του Σ.Κ.Α. Δράμας, κατέλαβε την 3η θέση και η Αναστασία Κιόρογλου την 1η θέση στα 3.000 μέτρα με φυσικά εμπόδια. Τέλος, στη δισκοβολία, η Μελπομένη Γρηγοριάδου πήρε το αργυρό μετάλλιο.