Οι «Πάνθηρες» έκαναν την πρώτη νίκη σε πρωτάθλημα εθνικής κατηγορίας!

0
12

Η Κυριακή 17 Οκτωβρίου 2021 είναι «ορόσημο» για την Ακαδημία Καλαθοσφαίρισης Καβάλας «Πάνθηρες». Η ομάδα γυναικών της Ακαδημίας σημείωσε την πρώτη νίκη σε εθνική κατηγορία, επικρατώντας στο δημοτικό αθλητικό κέντρο «Αλεξάνδρα Δήμογλου» της αντίστοιχης του Ηρακλή Θεσσαλονίκης, για την 1η αγωνιστική ημέρα του πρωταθλήματος της Α2 εθνικής κατηγορίας. Στο ένα και μοναδικό παιχνίδι που έδωσε την προηγούμενη περίοδο (2020-2021), πάλι στο κλειστό γυμναστήριο της Καλαμίτσας, είχε ηττηθεί από την ομάδα της Πυλαίας. Το πρωτάθλημα εκείνο, ωστόσο, δεν συνεχίστηκε λόγω της πανδημίας του κορονοϊού covid-19.

Η αρκετά ανανεωμένη φέτος ομάδα γυναικών των «Πανθήρων», παρά τις απουσίες σημαντικών παικτριών, προηγήθηκε από την αρχή του παιχνιδιού και διατήρησε το προβάδισμα στο σκορ έως και την λήξη. Η Σοφία Κελεμένη, διεθνής με την ομάδα νέων γυναικών της Ελλάδας, αναδεικνύεται σε πρωταγωνίστρια για τους «Πάνθηρες» έχοντας την στήριξη νεαρών και έμπειρων συμπαικτριών. Εάν καταφέρουν ο προπονητής, Βαγγέλης Καρατσομπάνης και οι συνεργάτες του, να αξιοποιήσουν το ταλέντο και την εμπειρία των παικτριών, η ομάδα των «Πανθήρων» μπορεί να είναι η ευχάριστη έκπληξη του πρωταθλήματος.

Οι «Πάνθηρες» προηγήθηκαν 30-25 στην λήξη του α΄ ημιχρόνου και νίκησαν 56-52 τον Ηρακλή Θεσσαλονίκης. Το σκορ ανά περίοδο του παιχνιδιού ήταν: 17-13, 13-12, 14-15, 12-12 και η σύνθεση των «Πανθήρων» η ακόλουθη: Κελεμένη 16, Παναγιωτίδου 10(2 τρίποντα), Σπανίδου 3, Τουρετζόγλου 10, Τζιαμπάζη 8(2 τρ.), Φραγκάκη 6(1 τρ.), Δημητρακούδη 2, Μαραγκού 1, Συροπούλου, Ζέκιο, Αργυρού, Απούλτση. Στα άλλα παιχνίδια της 1ης αγωνιστικής ημέρας στον όμιλο που αγωνίζονται οι «Πάνθηρες», είναι τα εξής: Μ.Ε.Ν.Τ.-Πανόραμα 67-55, Απόλλων Καλαμαριάς-Παναθλητικός Συκεών 43-62, Πυλαία-Ασπίς Ξάνθης 63-34. Το παιχνίδι Άρης Θεσσαλονίκης-Πανσερραϊκός θα διεξαχθεί στις 27 Οκτωβρίου 2021, ενώ η ομάδα της Ιερισσού είχε ρεπό.

Την 2η αγωνιστική ημέρα, την Κυριακή 24 Οκτωβρίου 2021, θα παίξουν: Πανόραμα-Ιερισσός, Πανσερραϊκός-Μ.Ε.Ν.Τ., Παναθλητικός-Άρης Θεσσαλονίκης, Ασπίς Ξάνθης-Απόλλων Καλαμαριάς, Ηρακλής Θεσσαλονίκης-Πυλαία.

Η Ε.Κ. Καβάλας πήρε το πρώτο «διπλό», ο Γ.Σ. Ελευθερούπολης το διεκδίκησε στο Μαρούσι

Το Σάββατο 16 Οκτωβρίου 2021 άρχισε και το πρωτάθλημα της Α2 εθνικής κατηγορίας ανδρών, με την διεξαγωγή των αγώνων της 2ης αγωνιστικής ημέρας. Η Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας κυριάρχησε στο β΄ ημίχρονο του αγώνα και με σκορ 46-21 ανέτρεψε το μείον 3 (43-46) του α΄ ημιχρόνου, νικώντας εκτός έδρας την Δάφνη Δαφνίου με σκορ 89-67. Η νίκη αυτή είναι σημαντική, γιατί επιτεύχθηκε εκτός έδρας και επί ενός αντιπάλου με τον ίδιο στόχο (σ.σ. την παραμονή στην κατηγορία). Η Ε.Κ. Καβάλας είχε μέτρια ποσοστά ευστοχίας, αλλά και 12 επιθετικά ριμπάουντ, 17 τελικές πάσες, 9 κλεψίματα, που δείχνουν την διάθεση των καλαθοσφαιριστών της και το μεγάλο κίνητρο για την νίκη. Ο Βαγγέλης Δρόσος σκόραρε 19 πόντους, με 9/10 ελεύθερες βολές, 5/8 σουτ εντός πεδιάς, ο Malcolm Armstead σημείωσε 16 πόντους, με 6/15 σουτ εντός πεδιάς, ενώ έδωσε 5 τελικές πάσες, ο Αλέξανδρος Ράπτης πήρε 8 ριμπάουντ και ο Σπύρος Καψαλός είχε 15 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, σε 36:30 λεπτά συμμετοχής.

Ο Γυμναστικός Σύλλογος Ελευθερούπολης βρισκόταν κοντά στο σκορ στο Μαρούσι, αλλά στην 4η περίοδο του παιχνιδιού, η γηπεδούχος ομάδα κατάφερε να αποσπαστεί στο σκορ και να πάρει την νίκη με 88-73 (23-22, 19-18, 21-20, 25-13 ανά περίοδο). Ο Σταύρος Τουτζιαράκης σημείωσε 18 πόντους και πήρε 10 ριμπάουντ, αλλά πλην του Διονύση Σκουλίδα και του Διογένη Γοργόνη, που σκόραραν 17 και 13 πόντους αντίστοιχα, δεν είχε περισσότερα στηρίγματα. Ο Γ.Σ. Ελευθερούπολης διαθέτει καλό ρόστερ και είμαστε βέβαιοι πως στην συνέχεια του πρωταθλήματος θα δείξει τις πραγματικές του δυνατότητες.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα των αγώνων της 2ης αγωνιστικής ημέρας είναι τα ακόλουθα: Αγρίνιο-Καρδίτσα 61-78, Φίλιππος Βέροιας-Ψυχικό 50-69, Πανερυθραϊκός-Κόροιβος Αμαλιάδας 82-58, Αμύντας-Παγκράτι 69-74, Τρίτων-Χαρίλαος Τρικούπης 84-69.

Το Σάββατο 23 Οκτωβρίου 2021, για την 3η αγωνιστική ημέρα, θα διεξαχθούν τα παιχνίδια: Καρδίτσα-Πανερυθραϊκός, Κόροιβος Αμαλιάδας-Παγκράτι, Αμύντας-Φίλιππος Βέροιας, Ψυχικό-Δάφνη Δαφνίου, Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας-Μαρούσι, Ελευθερούπολη-Τρίτων, Χαρίλαος Τρικούπης-Οίαξ Ναυπλίου.

Έπαιξαν τέσσερις παρατάσεις στην Προσοτσάνη!

Το Σαββατοκύριακο 16-17 Οκτωβρίου 2021 πραγματοποιήθηκαν παιχνίδια και στο πρωτάθλημα της Ένωσης Καλαθοσφαιρικών Σωματείων Ανατολικής Μακεδονίας Θράκης (Ε.ΚΑ.Σ.Α.ΜΑ.Θ.). Στον δυτικό όμιλο ξεχώρισε το παιχνίδι μεταξύ των ομάδων της Προσοτσάνης και του Γ.Σ. Σερρών 2017. Νικήτρια αναδείχτηκε η πρώτη ομάδα με σκορ 81-72 έπειτα από τέσσερις παρατάσεις! Στα άλλα παιχνίδια σημειώθηκαν τα ακόλουθα αποτελέσματα:

Δυτικός όμιλος

Σιδηρόκαστρο-Μακεδόνες Κρηνίδων 20-0 (χωρίς αγώνα), Αστέρας Καβάλας-Ηράκλεια 81-35 (ρεπό είχαν οι Τιτάνες Δράμας και η Α.Ε. Σερρών).

Ανατολικός όμιλος

Α.Ε. Κομοτηνής-Αίας Κομοτηνής 63-72, Α.Ο. «Καβάλα»-Ολυμπιάδα Αλεξανδρούπολης 75-61, Εθνικός Αλεξανδρούπολης-Ηρακλής Αγίου Ιωάννη Καβάλας 20-0 (χωρίς αγώνα), Αγία Βαρβάρα-Δημοκρίτειο Κομοτηνής 73-49.