Την πρόκριση στην τελική φάση του πανελληνίου πρωταθλήματος, για μία ακόμα φορά, πανηγύρισε η ομάδα παίδων του Γ.Σ. Δράμα 1986. Στο καθοριστικό παιχνίδι νίκησε την αντίστοιχη ομάδα της Πυλαίας με σκορ 30-29. Η Δραμινή ομάδα προηγήθηκε και με 6 τέρματα διαφορά (15-9), ενώ στο τέλος του α΄ ημιχρόνου είχε προβάδισμα με 4 τέρματα (17-13). Στο β΄ ημίχρονο, η ομάδα της Πυλαίας αντέδρασε, κατάφερε να ισοφαρίσει 22-22 και 26-26 δίνοντας μεγάλο ενδιαφέρον στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού. Οι νεαροί παίκτες του Γ.Σ. Δράμας 1986 έδειξαν ψυχραιμία, αποφασιστικότητα και πάθος και έφτασαν στην νίκη. Για τον Γ.Σ. Δράμας 1986 αγωνίστηκαν οι: ΤΑΣΙΟΥ, ΜΠΥΡΟΣ, ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ (12 τέρματα), ΖΑΧΑΡΟΠΟΥΛΟΣ (5), ΕΥΘΥΜΙΑΔΗΣ (3), ΗΛΙΑΔΗΣ (1), ΜΕΣΣΙΝΗΣ (1), ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ (8), ΚΑΡΓΑΛΙΔΗΣ, ΠΑΓΩΝΙΔΗΣ, ΑΡΓΥΡΙΑΔΗΣ, Β. ΕΥΘΥΜΙΑΔΗΣ, ΛΟΓΟΘΕΤΗΣ, ΧΙΛΙΩΤΗΣ, ΑΛ. ΗΛΙΑΔΗΣ. Η τελική φάση του πανελληνίου πρωταθλήματος θα διεξαχθεί στα Ιωάννινα από 28 Ιουνίου έως και 2 Ιουλίου 2022.