Η συμμετοχή στη φάση των πλέι οφ του πρωταθλήματος της Α1 εθνικής κατηγορίας (Handball Premier), ήταν μία καλή εμπειρία για την ομάδα χειροσφαίρισης ανδρών του Bianco Monte Δράμα 1986. Οι παίκτες της προσπάθησαν να απολαύσουν τα παιχνίδια με αντίπαλο τον Ολυμπιακό Πειραιώς, που ήταν το «φαβορί» για την πρόκριση, αλλά ο πιθανός πρωταθλητής Ελλάδας. Η ομάδα του Πειραιά νίκησε και στο δεύτερο παιχνίδι, που διεξήχθη στο κλειστό γυμναστήριο «Δημήτριος Κραχτίδης», με σκορ 22-31 και προκρίθηκε στην επόμενη φάση. Η ομάδα του Bianco Monte Δράμα 1986 κατέλαβε την τιμητική 8η θέση στη βαθμολογία του πρωταθλήματος.

Ανώτερος και στα δύο παιχνίδια ο Ολυμπιακός Πειραιώς

Ο Ολυμπιακός Πειραιώς επέβαλε τον ρυθμό του στο παιχνίδι και μετά το 1ο δεκάλεπτο αύξησε τη διαφορά των τερμάτων, την οποία διατήρησε, με αυξομειώσεις, έως το τέλος του παιχνιδιού. Το σκορ ανά πεντάλεπτο ήταν: 3-3, 6-7, 7-10, 8-14, 12-15, 14-16 (ημίχρονο), 17-19, 18-22, 20-23, 20-25, 22-27, 22-31 (τελικό). Οι συνθέσεις των ομάδων ήταν οι ακόλουθες:

Bianco Monte ΔΡΑΜΑ 1986

Μπέτζιος, Καφαντάρης (2 τέρματα), Γουργούμης, Χαϊτίδης (3 τέρματα), Κοβογλανίδης, Κουρουτζίδης (3 τέρματα), Τουνγκελίδης (2 τέρματα), Παπάζογλου, Γιαννακόπουλος, Τσιτσίγκος, Ντράσκιτς (8 τέρματα), Ιακωβίδης (2 τέρματα), Φραγκούλης, Κουρτίδης, Φωμίδης (1 τέρμα), Κοτσαμαρίκογλου (1 τέρμα).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΣ

Κρητικός (4 τέρματα), Τζηράς, Καραμπουρνιώτης, Λέμος, Μούγιτς (1 τέρμα), Ρέινα (7 τέρματα), Κανδύλας (4 τέρματα),  Σανίκης (1 τέρμα), Μπούμπαλο (4 τέρματα), Κόντης, Λιάπης, Τσιλιμπάρης, Άρσιτς (1 τέρμα), Αραπακόπουλος (2 τέρματα), Χάλαρης (2 τέρματα), Τσίλης (5 τέρματα).

Στο πρώτο παιχνίδι το σκορ ανά πεντάλεπτο ήταν: 2-0, 5-2, 7-2, 10-4, 11-5, 17-6 (ημίχρονο), 19-7, 23-8, 24-10, 28-10, 28-11, 30-13 (τελικό) και οι συνθέσεις των ομάδων οι ακόλουθες:

Κρητικός (3 τέρματα), Τζηράς (2 τέρματα), Καραμπουρνιώτης (2 τέρματα), Λέμος (3 τέρματα), Μούγιτς (1 τέρμα), Ρέινα (2 τέρματα), Τερλέτσκι, Κανδύλας (4 τέρματα), Σανίκης, Μπούμπαλο (3 τέρματα), Κόντης, Λιάπης (2 τέρματα), Άρσιτς, Αραπακόπουλος (2 τέρματα), Χάλαρης (5 τέρματα), Τσίλης (1 τέρμα).

Καφαντάρης, Γουργούμης, Χαϊτίδης, Κοβογλανίδης (1 τέρμα), Κουρουτζίδης, Σινά, Τουνγκελίδης (5 τέρματα), Γιαννακόπουλος, Τσιτσίγκος, Παπάζογλου, Ντράσκιτς (3 τέρματα), Ιακωβίδης (2 τέρματα), Φραγκούλης, Κουρτίδης (1 τέρμα), Κοτσαμαρίκογλου, Στρατηγέλης.

Ο Α.Ο. Προσοτσάνης στην τελική φάση του πανελληνίου πρωταθλήματος παίδων

Επίσης, ανακοινώθηκε η διεξαγωγή της τελικής φάσης (final 8) του πανελληνίου πρωταθλήματος παίδων, που θα διεξαχθεί στην Έδεσσα, από σήμερα, Πέμπτη 2 έως και την Κυριακή 5 Μαΐου 2019, με τη στήριξη του Δήμου Έδεσσας. Στο 2ο όμιλο θα αγωνιστεί η ομάδα του Αθλητικού Ομίλου Προσοτσάνης, με αντιπάλους: τον Π.Α.Ο.Κ., τον «Αερωπό» Έδεσσας και τον Α.Σ.Ε. Δούκα. Η ομάδα της Προσοτσάνης θα παίξει διαδοχικά με τον «Αερωπό», τον Π.Α.Ο.Κ. και τον Α.Σ.Ε. Δούκα.