Από τη Δευτέρα 15 Απριλίου 2019, η ομάδα πετοσφαίρισης γυναικών του Αθλητικού Ομίλου «Καβάλα» εξασφάλισε, οριστικά, τη συμμετοχή της στο πρωτάθλημα της Α2 εθνικής κατηγορίας και την περίοδο 2019-2020! Στο δεύτερο παιχνίδι της φάσης των πλέι άουτ στην κατηγορία Pre League, η Χ.Α.Ν. Θεσσαλονίκης νίκησε 0-3 σετ (24-26, 27-29, 16-25) τη γηπεδούχο ομάδα της Μεσσαράς και έκανε δύο τις νίκες της. Έτσι, παρέμεινε στην κατηγορία, ενώ η ομάδα της Μεσσαράς θα διεκδικήσει την παραμονή της σε ένα ακόμα «γύρο», με αντίπαλο την ηττημένη του «ζευγαριού» Αιγάλεω-Πανιώνιος.

Την Κυριακή 14 Απριλίου 2019, ο Α.Ο.Κ. ηττήθηκε με 3-0 σετ (25-21, 25-18, 25-22) στο Ασβεστοχώρι από τη Νέα Γενεά και διατηρήθηκε στη 10η θέση της βαθμολογίας του 2ου ομίλου της Α2 εθνικής κατηγορίας. Στα άλλα παιχνίδια της 25ης αγωνιστικής ημέρας του πρωταθλήματος σημειώθηκαν τα ακόλουθα αποτελέσματα: Α.Σ.Κ. Λαγκαδά-Ελπίς Αμπελοκήπων 0-3 σετ (19-25, 19-25, 13-25), Ε.Ο. Σταυρούπολης-Ασκληπιός Τρικάλων 2-3 σετ (25-23, 22-25, 25-18, 24-26, 10-15), Α.Σ. Γιάννενα-Πρωταθλητές Πεύκων 0-3 σετ (12-25, 14-25, 19-25), Ναύαρχος Βότσης-Γ.Σ. Δράμας 3-0 σετ, Ένωση Ελασσόνας-Ε.Α. Λάρισας 0-3 σετ (21-25, 24-26, 21-25). Την Κυριακή 21 Απριλίου 2019, θα διεξαχθούν τα παιχνίδια της 26ης αγωνιστικής ημέρας, που είναι η τελευταία του πρωταθλήματος, με ώρα έναρξης 5μ.μ.: Καβάλα-Ένωση Ελασσόνας, Πρωταθλητές Πεύκων-Ναύαρχος Βότσης, Νίκη Αλεξανδρούπολης-Νέα Γενεά, Ασκληπιός Τρικάλων-Α.Σ. Γιάννενα, Ελπίς Αμπελοκήπων-Ε.Ο. Σταυρούπολης, Ε.Α. Λάρισας-Α.Σ.Κ. Λαγκαδά.

Οι κορασίδες κατέλαβαν την 3η θέση στο περιφερειακό πρωτάθλημα

Η ομάδα κορασίδων του Α.Ο. «Καβάλα» κατέλαβε την 3η θέση στο περιφερειακό πρωτάθλημα στην τελική φάση (final Four) που διεξήχθη στο κλειστό γυμναστήριο «Μιχάλης Παρασκευόπουλος» της Αλεξανδρούπολης. Στον «μικρό» τελικό αγώνα νίκησε 3-1 σετ τις «Αμαζόνες» Μαΐστρου, ενώ στον ημιτελικό ηττήθηκε με το ίδιο σκορ από τη «Νίκη» Αλεξανδρούπολης. Πρωταθλήτρια, για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά, αναδείχτηκε η «Γαία» Δράμας, που νίκησε στον τελικό αγώνα 3-1 σετ τη «Νίκη» Αλεξανδρούπολης.