Στην επανεκκίνηση του πρωταθλήματος της Handball Premier, η ομάδα του Γυμναστικού Συλλόγου Δράμα 1986 Bianco Monte σημείωσε μεγάλη νίκη εκτός έδρας επί του «Φίλιππου» Βέροιας, με σκορ 32-29 και διατηρήθηκε στην 2η θέση της βαθμολογίας του βορείου ομίλου πίσω από τον πρωτοπόρο Π.Α.Ο.Κ. Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο, η γηπεδούχος ομάδα του «Φίλιππου» Βέροιας μπήκε πιο δυνατά και προηγήθηκε στο σκορ με διαφορά τεσσάρων τερμάτων (11-7), ενώ στην λήξη του α΄ ημιχρόνου ο Γ.Σ. Δράμα 1986 Bianco Monte μείωσε στα δύο τέρματα (18-16).

Στο β΄ ημίχρονο, η φιλοξενούμενη ομάδα ισοφάρισε 25-25 και πήρε την νίκη στο τέλος του παιχνιδιού δείχνοντας πως την ήθελε περισσότερο. Αναλυτικά η διακύμανση του σκορ ανά πεντάλεπτο ήταν: 3-1, 5-2, 7-4, 11-7, 14-13, 18-16 (ημίχρονο), 19-17, 21-21, 24-24, 25-25, 28-29, 29-32 και οι συνθέσεις των ομάδων οι ακόλουθες:

Φίλιππος Βέροιας (προπονητής Τούτσης): Παπαγιάννης (3 τέρματα), Κακαφίκας, Καραγιοβάνης, Στανκίδης, Κωστακίδης (8), Β. Φιλόσογλου (1), Μπαλτατζής (5), Κριούτσκοφ, Παπαδόπουλος (2), Κουκουτσίδης (7), Τριανταφυλλίδης (2), Ρίζος, Μούγιτς (1), Σόφρανατς, Κ. Φιλόσογλου, Τσαμήτρος.

Γ.Σ. Δράμα 1986 (προπονητής Βαλαβάνης): Μπέτζιος, Παπάζογλου, Βάκκας, Χαϊτίδης (5 τέρματα), Κοβογλανίδης, Κοτσαμαρίκογλου, Πολύδωρος (1), Παπάζογλου (2), Τουνγκελίδης (1), Δέσπος (2), Δεμερτζίδης, Φραγκούλης, Θωμίδης (1), Παπαδόπουλος (9), Τόσκας (7), Σινά (4).

Στα άλλα παιχνίδια της 9ης αγωνιστικής ημέρας του πρωταθλήματος σημειώθηκαν τα ακόλουθα αποτελέσματα: Φαίακας Κέρκυρας-Ζαφειράκης Νάουσας 21-28, Π.Α.Ο.Κ.-Α.Ε.Σ.Χ. Πυλαίας 33-23, Α.Σ.Ε. Δούκα-Ιωνικός Νέας Φιλαδέλφειας 27-25.

Το Σάββατο 3 Απριλίου 2021, στις 6 το απόγευμα, ο Γ.Σ. Δράμα 1986 Bianco Monte θα υποδεχτεί τον Π.Α.Ο.Κ. στο «ντέρμπι κορυφής» του ομίλου. Θα παίξουν ακόμα: Ζαφειράκης Νάουσας-Φίλιππος Βέροιας, Α.Ε.Σ.Χ. Πυλαίας-Αερωπός Έδεσσας.

Ηττήθηκε η Προσοτσάνη από την Πυλαία στις γυναίκες

Στο πρωτάθλημα της A1 εθνικής κατηγορίας γυναικών, ο Αθλητικός Όμιλος Προσοτσάνης ηττήθηκε από την Α.Ε.Σ.Χ. Πυλαίας, με σκορ 28-26 (1-3, 4-5, 5-7, 8-9, 9-9, 13-12 (ημίχρονο), 16-15, 21-16, 22-19, 24-22, 27-25, 28-26 το σκορ ανά πεντάλεπτο του παιχνιδιού). Η ομάδα της Προσοτσάνης αγωνίστηκε με τις: Ράτσικα, Παύλου (2 τέρματα), Λαζαρίδου (3), Σεβδίλη (12), Κυριακίδου, Κοτίδου, Σαμπατζή (4), Μελαδίνη, Ιωαννίδου, Δικμάνη (2), Τσαλκίδου (2), Καλαϊτζίδου, Κατσιγιάννη, Σπυρίδου (1).

Στο άλλο παιχνίδι του 2ου ομίλου που διεξήχθη το περασμένο Σαββατοκύριακο, για την 4η αγωνιστική ημέρα, ο Π.Α.Ο.Κ. νίκησε το Πανόραμα με σκορ 37-18. Το ερχόμενο Σαββατοκύριακο (3-4 Απριλίου 2021) θα διεξαχθούν τα παιχνίδια: Προσοτσάνη-Πανόραμα, Α.Ε.Σ.Χ. Πυλαία-Π.Α.Ο.Κ. Η βαθμολογία του ομίλου είναι η ακόλουθη: Π.Α.Ο.Κ. 8, Α.Ε.Σ.Χ. Πυλαίας 6, Πανόραμα 2, Προσοτσάνη 0.