Τα Σαββατοκύριακα με διπλές αγωνιστικές υποχρεώσεις για την ομάδα ποδοσφαίρου του Α.Ο. «Καβάλα» συνεχίστηκαν το Σάββατο 9 και την Κυριακή 10 Σεπτεμβρίου 2017. Το Σάββατο 9 Σεπτεμβρίου 2017, στο πλαίσιο της διοργάνωσης του κυπέλλου Ένωσης Ποδοσφαιρικών Σωματείων Καβάλας, αντιμετώπισε τον Αστέρα Φωληάς και νίκησε με σκορ 4-1, ενώ την Κυριακή 10 Σεπτεμβρίου 2017 έπαιξε φιλικό παιχνίδι με αντίπαλο τον Ορφέα Ελευθερούπολης. Στο α΄ ημίχρονο του παιχνιδιού, που κυριάρχησε η δύναμη, οι ποδοσφαιριστές του Ορφέα Ελευθερούπολης άσκησαν μεγάλη πίεση στη μεσαία γραμμή του γηπέδου, προκειμένου να μην επιτρέψουν στους αντιπάλους τους να κυκλοφορήσουν εύκολα την μπάλα. Σε μία από τις λιγοστές περιπτώσεις, που η ομάδα της Καβάλας κατάφερε να φτάσει μέσα στα «καρέ» του «Ορφέα», ο Βαλαβανόπουλος, με κοντινό πλασέ, άνοιξε το σκορ στο 35ο λεπτό, έπειτα από ωραία σέντρα του Γιαλαμούδη.

Στο β΄ ημίχρονο, το παιχνίδι έγινε πιο ανοιχτό και ο Ορφέας Ελευθερούπολης προσπάθησε να ισοφαρίσει, κάτι που πέτυχε στο 61ο λεπτό του αγώνα, αφού εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια των αμυνομένων παικτών του Α.Ο.Κ. Σκόρερ του τέρματος της ισοφάρισης ήταν ο Αρτεμίου. Ακολούθησαν αρκετές αλλαγές ποδοσφαιριστών από τους προπονητές των δύο ομάδων, τον Στέλιο Ιγνατιάδη του «Ορφέα» και τον Κώστα Ανυφαντάκη του Α.Ο.Κ. Στην τελευταία φάση του παιχνιδιού, ο Ψάλτης με δυνατό σουτ, από πλάγια θέση, σημείωσε το δεύτερο τέρμα του Α.Ο.Κ., με το οποίο διαμορφώθηκε το τελικό αποτέλεσμα. Την ερχόμενη Κυριακή 17 Σεπτεμβρίου 2017, ο Α.Ο.Κ. θα δώσει φιλικό παιχνίδι στο Παραλίμνι, με την τοπική ομάδα του «Απόλλωνα».

Το κύπελλο της Ε.Π.Σ. Καβάλας και η διαγραφή του Χ. Ευσταθιάδη!

Τα αποτελέσματα της γ΄ φάσης του κυπέλλου Ε.Π.Σ. Καβάλας ήταν τα εξής: Αστέρας Φωληάς-Καβάλα 1-4, Βύρων Καβάλας-Κρηνίδες 2-0, Αντιφίλιπποι-Πηγές 2-0, Ποντολίβαδο-Πηγές 0-2, Νέστος Χρυσούπολης-Παλαιοχώρι 9-0, Λιμενάρια-Καλλιράχη 3-0 και σε παιχνίδι για τον β΄ γύρο: Πέρνη-Χαλκερό 1-0. Στην κλήρωση που έγινε στα γραφεία της Ε.Π.Σ.Κ., για την προημιτελική φάση, προέκυψαν τα ακόλουθα «ζευγάρια»: Βύρων Καβάλας-Νέστος Χρυσούπολης, Αντιφίλιπποι-Α.Ε. Καβάλας, Νέα Πέραμος-Λιμενάρια, Α.Ο. «Καβάλα»-Νικήτρια ομάδα του αγώνα: Πέρνη-Αετός Ορφανού.

Εν τω μεταξύ, το διοικητικό συμβούλιο του Βύρωνα Καβάλας ανακοίνωσε τη διαγραφή του μέλους του, Χαράλαμπου (Μπάμπη) Ευσταθιάδη, με απόφαση της γενικής συνέλευσης του σωματείου. Η απόφαση, όπως αναφέρει η ανακοίνωση, πάρθηκε με γνώμονα την προστασία του σωματείου από τη (δικαστική) διαμάχη μεταξύ του πρώην προέδρου με τη νεοεκλεγείσα διοίκηση της Ε.Π.Σ. Καβάλας.