Νίκη – ανάσα για τον Ακρίτα Κ. Νευροκοπίου, στο τοπικό ντέρμπι με τη Δόξα Βωλακα

Μεγάλης βαθμολογικής σημασίας νίκη πέτυχε ο Ακρίτας Κάτω Νευροκοπίου με αντίπαλο την Δόξα Βώλακα, στο παραδοσιακό μεγάλο τοπικό ντέρμπι.

Οι γηπεδούχοι παίκτες του Ακρίτα ξεκίνησαν το παιχνίδι με μόνο σκοπό την νίκη, αφού για την ιστορική ομάδα δεν υπάρχουν πλέον περιθώρια για απώλεια βαθμών. Ήξεραν πως με οποιοδήποτε άλλο αποτέλεσμα εκτός της νίκης θα είναι σχεδόν βέβαιος ο υποβιβασμός της ομάδας. Έτσι ξεκίνησαν το παιχνίδι με την ψυχολογία που δεν επιτρέπει ολιγωρίες. Ο στόχος ήταν μόνο η νίκη και αυτό έπρεπε να πετύχουν. Το παιχνίδι προφανώς δυνατό και με εκατέρωθεν ευκαιρίες. Ο Ακρίτας «άνοιξε» το σκορ στα μέσα του πρώτου ημιχρόνου και έδωσε πραγματική ώθηση στην προσπάθεια. Η ομάδα του Βώλακα αντέδρασε όμως ήταν περισσότερο περιορισμένη επιθετικά απ΄ότι συνήθως και δεν κατάφερε να ανταποδώσει το γκολ. Όπως και στα προηγούμενα παιχνίδια όλοι ανέμεναν  ο Βώλακας  να πετύχει κάτι καλύτερο στα τελευταία λεπτά του αγώνα. Την φορά όμως αυτή τα πράγματα δεν πήγαν όπως συνήθως αφού ο Ακρίτα ήταν αυτός που πέτυχε το γκολ με την εκπνοή του αγώνα, παίρνοντας μια πολύ βαθιά ανάσα στον δρόμο για την σωτηρία. Η ομάδα του Βώλακα αδιάφορη βαθμολογικά, έχει πετύχει σίγουρα τον στόχο μιας ακόμα πολύ καλής πορείας, αφού όλα δείχνουν πως θα τερματίσει μπορεί και στην πρώτη πεντάδα. Ο Ακρίτας δίνει κυριολεκτικά την μάχη της σωτηρίας, μιας και τον χωρίζει μόνο ένας βαθμός από την επικίνδυνη τρίτη θέση πριν το τέλος του βαθμολογικού πίνακα. Αποτελέσματα 26ης αγωνιστικής Α κατηγορίας: Ακρίτας Κάτω Νευροκοπίου – Δόξα Βώλακα 2-0